۱۰ علت صدور گواهینامه ISO 9001 چیست؟

وقتی در مورد کمک به سازمان ها برای اخذ گواهینامه ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ صحبت میکنیم، دیگران اغلب میپرسند، “چرا شرکت ما به ایزو ۹۰۰۱ نیاز دارد؟” سوال خوبی ست.

ایزو ۹۰۰۱ استاندارد سیستم مدیریت کیفیت است و مزایای متعددی را برای هر شرکتی که مایل به پیروی از این مسیر باشد، ایجاد کرده است. بنابراین، چرا شرکت شما باید ایزو ۹۰۰۱ بگیرد؟

صدور گواهینامه ISO 9001

اخذ ایزو ۹۰۰۱ به معنای صدور گواهینامه توسط یک شرکت صدور گواهینامه پس از گذراندن ممیزی ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ می باشد.

۱٫یافتن نیاز های مشتری

بسیاری از شرکت ها ایزو ۹۰۰۱ را برای براوردن یکی از نیاز های مشتری می خواهند. مشتری میخواهد که فقط با فروشنده هایی که گواهی استاندارد ایزو ۹۰۰۱ دارند به کسب و کار خود ادامه دهد.بنابراین، برای حفظ کسب و کارشان، به گواهینامه نیاز دارند. مشکل این شرکتها این است که آنها به دنبال به نتیجه رسیدن در کوتاه مدت هستند. آنها این موضوع را نمیبینند. ولی یکی از مزایای این است که ما به پول نیاز داریم ،به همین دلیل مزایای بلند مدت را نادیده می گیریم. مثلا اگر ما مشتری ره راضی نگهداریم، آنها خواهند خواست دوباره ودوباره برگردند.

آنها مفهوم کیفیت را در بهبود مستمر نمیپذیرند. و متوجه نمیشوند که رضایت مداوم مشتری، هدف نهایی QMS است.شما ممکن است یک تکه کاغذ(گواهینامه ایزو) را اخذ کنید ، بدون اینکه کیفیت را بهبود واقعی را در کارتان مشاهده کنید . اگر بدون اینکه مشتری را در اولویت اول خود قرار دهید، بر این مزیت تمرکز کنید که تنها گواهی نامه را دریافت کنید، نهایتا در بلند مدت هزینه های زیادی را متحمل خواهید شد. امیدوارم، برخی از ایده های سیستم مدیریت کیفیت که ممکن است از بین بروند، در نهایت باقی بمانند… ولی آیا شما برنامه ای برای به موفقیت رسیدن ندارید؟

۲٫کسب درامد بیشتر از مشتریان جدید

هنگامی که گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ اخذ میکنید، میتوانید گواهینامه کیفیت خود را در تبلیغات به کار ببرید و به درخواست شرکت هایی که ایزو ۹۰۰۱ را لازم میدانند، پاسخ دهید. گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ میتواند بازار های جدیدی را بروی شما باز کند که تا قبل از صدور گواهینامه شما تقریبا قادر به نفوذ در آن ها نبودید.

۳٫بهبود شرکت وکیفیت محصول

در یک استاندارد سیستم مدیریت کیفیت، همه چیز در مورد کیفیت است، البته یکی از نتایج اتخاذ QMS باید یک سطح کیفیت بهبود یافته برای همه فرایندها و محصولات سازمان باشد. تعاریف زیادی از کیفیت وجود دارد، اما فیلیپ کراسبی و جوزف جورن دو مورد از بهترین تعاریف را ارائه داده اند.

کراسبی کیفیت را “انطباق با الزامات” تعریف کرده و جورن آن را ” متناسب برای استفاده ” نامیده است. یک سیستم مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ که به خوبی طراحی و به طور موثری پیاده سازی شده باشد، میتواند شرکت شما را در راه رسیدن به کیفیت یاری نماید.

۴٫افزایش رضایت مشتری با محصولات

کیفیت به معنای چیزی است که شما بر اساس انتظارات مشتری، تولید می کنید.شما نه تنها نیازهای ذکر شده، بلکه بیشتر از انچه درخواست شده را براورده خواهید کرد.کیفیت همچنین به معنای کمتر شدن شکایت ها و انجام کار بهتر می باشد. اگر سیستم مدیریت کیفیت شما به درستی کار می کند، باید بدانید که مشتریان شما چه انتظاراتی دارند و شما باید ان انتظارات را براورده کنید، در نتیجه رضایت مشتری افزایش میابد.

۵٫فرایند های شرکت را توصیف،درک نموده و ارتباطاتشان را مشخص کنید.

استاندارد مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ مستلزم شناسایی و توصیف فرایند های مورد استفاده، بر اساس معیار های کسب و کار است.هدف این کار مدیریت بهتر و کنترل فرایند های کسب و کار است.اهداف کیفیت مرکز و محور سیستم شما را تشکیل می دهد. معیار های مورد استفاده برای درک و ارتباط عملکرد سیستم با اهداف کیفیتی شما می باشد. اگر شما تلاش صادقانه ای در جهت تطابق با الزامات صدور گواهی ایزو ۹۰۰۱ داشته باشید، بیشتر در مورد کسب و کارتان یاد خواهید گرفت.

۶٫ایجاد یک فرهنگ حرفه ای و اخلاق کارمندی بهتر

پیاده سازی یک سیستم مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ میتواند به کارکنان قدرت بدهد. سیستم مدیریت کیفیت شما میتواند انتظارات شفاف(اهداف کیفیت و شرح شغل)، ابزار هایی برای انجام کار(رویه ها و دستورالعمل های کاری) و بازخورد عملی برای عملکرد آنها(معیار های فرایند) فراهم می کند. نتیجه چیست؟ فرهنگ بهبود یافته شرکت و کارمندان حرفه ای تر.

۷٫بهبود یکپارچگی ‏عملیات شما

یکپارچگی‏ چیست؟ یکی از راه های مورد توجه ” کاهش تنوع” است. کاهش تنوع در فرایندهای شما، تعریف یکپارچگی است. آیا این بهتر نیست که نیاز مشتری با یک محصول سازگار تامین شود؟(ابعاد مشابه، وزن مشابه، تلرانس های مشابه، خروجی های مشابه، در هر زمان) یا با محصولات غیر قابل پیش بینی تامین کنید؟

البته، آنها تغییرات را نمی پذیرند، و شما هم نباید بپذیرید. و اینکه چگونه تغییرات را کاهش می دهید؟ با افزایش کنترل فرایند های تان. کنترل ناشی از داشتن یک هدف مشخص برای رسیدن به هدف، بوسیله جمع آوری داده در فرایند و درک نحوه تنظیم فرایند(روش ها و دستور العمل های کاری) برای حفظ خروجی هدف است. اگر سیستم صدور گواهینامه ایزو ۹۰۰۱  شما کار می کند، شما باید سازگاری و یکپارچگی محصول و عملیات را افزایش دهید.

۸٫تمرکز مدیریت و کارکنان

ما درباره اهداف کیفیت، معیار ها و رویه های مورد استفاده در یک سیستم مدیریت کیفیت  بحث می کنیم. با داشتن اهداف، معیار ها و رویه های مناسب، مدیریت و کارکنان باید بتوانند بر آنچه مهم است، بهتر تمرکز کنند. با این حال، این موضوع همیشه مورد توجه قرار نمی گیرد که، از دست دادن تمرکز در طول یک دوره زمانی آسان است.

سیستم مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ راهی است برای اطمینان از اینکه شرکت بر الزامات سیستم کیفیت متمرکز مانده است، از ممیزی داخلی، ثبت نام (و ممیزی های مراقبتی) ،  و ممیزی های خود ارزیابی فرایند ها استفاده می کند. گواهینامه ایزو ۹۰۰۱  شرکت را ملزم می کند که فرایند های کیفیت خود را به صورت دوره ای ممیزی کند. ممیزی های منظم فرایند نیازمند اصلاح عدم انطباق ها و انحرافات از مسیر کیفیت می باشد. و شرکت را بر اهدافش متمرکز می کند.

۹٫بهبود کارایی، کاهش ضایعات،و صرفه جویی در هزینه

یک سیستم مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ کامل نیست، هیچ فرایندی و هیچ سیستمی کامل نیست.(چرا این استاندارد یک بند را به بهبود مستمر اختصاص می دهد؟) یک سیستم مدیریت کیفیت شرکت شما را قادر می سازد که به کامل شدن نزدیک شوید. همچنان که فرایند های شما بهبود میابد، سازگاری بیشتری پیدا می کنید، و به اهداف خود با نظم بیشتری دست میابید. و به نتایج قابل ملاحظه ای دست میابید. ضایعات فرایند های شما کاهش خواهد یافت.

ضایعات پولی است که برای همیشه از دست رفته است. ضایعات ناشی از کیفیت پایین و ناکارامدی است. ناکارامدی  ناشی از تغییرات و فرایند های ناسازگار است. کاهش تغییرات ، بهبود سازگاری، کاهش ضایعات، و در نتیجه پول بیشتر.

۱۰٫دستیابی به شناخت کیفیت بین المللی

ایزو ۹۰۰۱ یک استاندارد جهانی است که تحت نظارت سازمان استاندارد بین المللی ISO مستقر در سوئیس است. ایزو ۹۰۰۱ در حال حاضر در بیش از یک میلیون سازمان در سراسر جهان استفاده می شود و یک استاندارد جهانی برای کیفیت می باشد.کسب گواهینامه  ایزو ۹۰۰۱ شرکت شما را در گروهی از شرکت های برگزیده قرار می دهد.

با این گواهینامه چه کاری می توانید انجام دهید؟

شما می توانید از این موضوع که شرکت شما گواهینامه ایزو دارد، در تبلیغات و بازاریابی استفاده کنید. شما می توانید هرچقدر میخواهید در مورد اینکه ایزو ۹۰۰۱ سیستم مدیریتی شما وفرایندهایش را تایید کرده است صحبت کنید، ولی نمی توانید بگویید که ایزو محصول شما را تایید کرده یا توسط ایزو تایید شده اید.

مطالب مرتبط

No results found

1 دیدگاه. ترک جدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست